Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Ogrzewanie podłogowe. Czy folia grzewcza wyprze tradycyjne ogrzewanie wodne?

Ogrzewanie podłogowe. Czy folia grzewcza wyprze tradycyjne ogrzewanie wodne?

Na etapie budowy domu jednorodzinnego stajemy przed wyborem sposobu ogrzewania naszego budynku. Do znanych i powszechnie uznawanych sposobów ogrzewania zaliczamy gazowe i węglowe czy też ogrzewanie pompą ciepła, natomiast ogrzewanie elektryczne zazwyczaj odrzucamy.

author box img

Artur Stęszewski

Zaktualizowano: 3 października 2016 03.10.2016 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 27869 Specjalistów od Instalacji Grzewczych blisko Ciebie

Czy ogrzewanie elektryczną folią grzewczą może być tańsze od gazu?

Rozważanie to należy rozpocząć od sposobu działania. Ogrzewanie wodne zasilane kotłem gazowym lub węglowym działa na zasadzie konwekcji (ruchu unoszącego się ciepłego powietrza), gdzie rozkład temperatur od podłogi do sufitu znacznie się różni, zazwyczaj najcieplej jest ponad naszymi głowami, czyli pod sufitem. W przypadku konwekcji ogrzewamy najpierw powietrze, a dopiero ono przekazuje temperaturę do naszego ciała. Konwekcja wymaga nastawienia temperatury grzania na 22-24 stopni, co w efekcie powoduje większe zużycie energii (gazu, węgla). Powracając do folii grzejnej, zasada działania opiera się o promieniowanie, w którym nie występuje efekt konwekcji, a temperatury od podłogi do sufitu rozkładają się niemal po równo. Promieniowanie ciepła z podłogi pokrytej folią grzewczą najpierw ogrzewa ludzi i przedmioty (meble), a dopiero później powietrze. Dzięki takiej charakterystyce możemy zmniejszyć do około 18-19 stopni komfortowa temperaturę, zużywając w ten sposób mniej energii. Kiedy mówimy o promieniowaniu, wykluczamy ruch powietrza, a co za tym idzie ruch kurzu (ogrzewanie folią grzewczą ma 100% aprobatę dla mieszkańców domów borykających się z alergiami).

Czy folia grzewcza zużywa dużo energii elektrycznej?

Każdy system ogrzewania zużywa energię elektryczną, również gazowy i węglowy. W przypadku folii 100% włożonej energii przekształcane jest w ciepło emitowane do otoczenia. Dzięki zastosowaniu folii jako ogrzewania podstawowego jesteśmy w stanie precyzyjnie sterować zapotrzebowaniem na ciepło w każdym pomieszczeniu. Przykładem niech będzie budynek o powierzchni 100m2, o zapotrzebowaniu na ciepło 80 kWh/1m2/rok. Dla uzyskania komfortu cieplnego folię układamy na 80% powierzchni podłóg. Ułożenie folii jako podłogówki zwiększa komfort cieplny, obniżając roczne potrzeby o 20% (E = 80 m2*80kWh = 6400 kWh - 20% = 5120 kWh). Dom jednorodzinny zużyłby prądu za 2816 zł brutto rocznie (bez indywidualnego sterowania). Dzięki zastosowaniu zaawansowanych termoregulatorów z programowaniem dziennym i tygodniowym i połączeniu tego faktu ze świadomym użytkowaniem (indywidualne nastawy według własnych potrzeb i doświadczeń) obniżamy potrzeby energii o kolejne 25% (E = 80m2*80kWh = 6400 kWh - 20% = 5120 kWh - 25% = 3840 kWh). Koszt ogrzewania budynku jednorodzinnego wyniesie 2112 zł/rok przy założeniu ceny 1 kWh na poziomie 0,55 gr brutto.

Takie koszty utrzymania ogrzewania budynku stawiają folie grzewczą poniżej kosztów ogrzewania gazem ziemnym. Dokładając do tego prostotę budowy systemu, brak potrzeby budowy kotłowni i kominów spalinowych, brak corocznych drogich przeglądów, brak kontroli i wymiany elementów mechanicznych (typu pompy obiegowe), stawia to ogrzewanie folią na bardzo wysokiej pozycji. Oszczędzamy już na etapie budowy, koszt instalacji folii grzewczej w budynku o powierzchni 100 m2 to zaledwie 18 tysięcy złotych brutto z 30-letnią gwarancją. Budowa skomplikowanej kotłowni gazowej lub węglowej to koszty na poziomie do 40 tysięcy złotych, a gwarancje są znacznie krótsze.

Co jeszcze wyróżnia ogrzewanie folią grzewczą?

Taki system ogrzewania możemy, dzięki nowelizacji ustawy OZE z 1 lipca 2016 r., zasilić z przydomowej elektrowni słonecznej lub wiatrowej o odpowiedniej mocy. Owszem, elektrownia słoneczna w okresie zimowym nie wyprodukuje wystarczającej ilości energii do pracy naszego ogrzewania, jednak w okresie wiosenno-letnio-jesiennym zgromadzi wystarczające nadwyżki na naszym subkoncie w zakładzie energetycznym. Zgromadzoną energię na koniec roku zbilansujemy z tą pobraną do pracy ogrzewania w stosunku 1 do 0,8 - odbierzemy 80% zgromadzonej nadwyżki bez podatków i innych opłat.

Nie ma prądu, czym ogrzeję budynek?

Brak prądu oznacza brak ogrzewania w każdym systemie. Kocioł gazowy czy węglowy oraz pompa ciepła do swojej pracy również wymagają energii elektrycznej (pompy obiegowe, sterowniki). Kiedy zakład energetyczny wyłączy prąd, co w dzisiejszych czasach nie jest już tak częste, żaden system ogrzewania nie będzie pracował.

Dodano: 4 października 2016 Zaktualizowano: 3 października 2016

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco